Oktobris 2020  
P O T C P S Sv
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31  

Bērnudārzs ārkārtas situācijām.

Vēršam uzmanību, ka pirmsskolas izglītības iestāde šobrīd netiek slēgta. Katram vecākam ir tiesības izlemt, vai viņa bērns apmeklēs pirmsskolas izglītības iestādi, tieši tāpēc ir pirmsskolas izglītības iestādē jāiesniedz rakstisks apliecinājums, kurā tiek norādīts,  ka:

1) bērns un ģimene nav apmeklējuši Covid-19 skartās valstis vai teritorijas,

2) bērns nav bijis kontaktā ar Covid-19 saslimušajiem,

3) ka kontaktpersonām un vecākiem nav iespēju citādi nodrošināt bērna pieskatīšanu.

Ja vecākiem ir iespēja citādi nodrošināt bērna pieskatīšanu, tad bērns pirmsskolas izglītības iestādi neapmeklē, informējot pirmsskolas izglītības iestāde vadību.  

 

Būtiski samazinot cilvēku skaitu, kuri atrodas vienā telpā – samazināsies arī inficēšanās risks.

Būsim līdzatbildīgi! Sargājam sevi un apkārtējos no vīrusa tālākizplatības.

Vecākiem par pilnveidoto mācību saturu un pieeju pirmsskolā

Pilnveidots mācību saturs un pieeja – no pirmsskolas līdz vidusskolai

Bērnībā ir jāapgūst pati būtiskākā no prasmēm – prasme mācīties. Šis ir laiks, kad bērnam teju visu gribas izmēģināt pašam, un mūsdienīgas izglītības izaicinājums ir šo gribēšanu nenoslāpēt. Veicināt bērnos interesi izzināt, izpētīt, allaž “rakt” dziļāk – no pirmsskolas līdz augstskolai un arī vēlāk – ir skolas, skolotāju un vecāku uzdevums.
Pirmsskolā bērnam veidojas pirmā apzinātā mācīšanās pieredze, kas ietekmē personības veidošanos un to, vai bērns mācīsies ar prieku, vai spēs koncentrēties un vēlēsies izzināt lietas, parādības, sakarības. Šī pieredze ir pamats turpmākajām skolas gaitām.
Tāpēc, lai bērni rosinošā veidā iegūtu interesi par padziļinātām zināšanām, pilnveidotais mācību saturs un pieeja ar šo mācību gadu vispirms tiek ieviesta pirmsskolas izglītības iestādēs un pakāpeniski arī pārējos mācību līmeņos. Mācību saturs ir saskaņots no pirmsskolas līdz vidusskolai.
Pilnveidots mācību saturs un pieeja – no pirmsskolas līdz vidusskolai
Izglītība mainās līdzi laikam – informācijas pieejamība un pārbagātība prasa jaunu pieeju mācību procesam un arī saturiskus papildinājumus. Tas ir dabisks izglītības sistēmas attīstības process, – apzinoties vērtības, ko esam mantojuši, šodien tām pievienojam jaunu “līmeni”. Plašāk par to lasiet šajā bukletā.

Vecāku iesaiste valodas apguvē

Vecāku un vecvecāku aizņemtības dēļ bērni zaudē prasmi sarunāties un veidot dialogu, tāpēc ka mazais iemācās runāt "ar telefonu" – sazvanoties un sarakstoties vai vienkārši sērfojot internetā, spēlējot spēles. Viņš lēnām zaudē prasmi komunicēt aci pret aci, veidojot dialogu.

Valodas eksperti stāsta, ka bērnam ļoti svarīga ir dzīvā saskarsme, tāpēc vecākiem, vecvecākiem, brāļiem un māsām ar mazo pēc iespējas vairāk jāsarunājas. Viņi gan piebilst, ka svarīgi ir ne tikai runāt, bet arī stāstīt un skaidrot. Arī ikdienas pastaigu laikā ar bērnu ir jārunā un jārāda, ka tas ir koks, bet tā, lūk, ir zīlīte. Vecāku interesēs ir, lai bērna vārdu krājums ir pēc iespējas plašāks.

֎   Runā ar bērnu pēc iespējas vairāk

Tāpat valodas pētnieki  min, ka vecākiem kopā ar bērnu ir jālasa grāmatas. Viņi atgādina, ka bērnam ne tikai grāmata jālasa priekšā, bet arī jāļauj dzirdēto atstāstīt. Tā vecāki, pirmkārt, pārliecināsies, ka mazais tiešām ir klausījies, un palīdzēs viņam trenēt uztveri, atmiņu un citas svarīgas prāta funkcijas.

Nevajadzētu vairīties arī atbildēt uz bērna jautājumiem, īpaši tad, kad sākas tā saucamais "kāpēcīša periods". "Bērns dažkārt var uzdot tādus jautājumus, ka vecākiem piecas stundas jādomā, kā uz tiem atbildēt. Par spīti tam, vecākiem mazajam noteikti ir jāatbild," stāsta valodas eksperti.

Mēs nevaram paredzēt, kurā brīdī bērns uztvers kādu vārdu kā sev svarīgu un nozīmīgu un tāpēc to sāks izmantot. Protams, ar laiku tas ies mazumā, taču sākumā viņš to labprāt lietos. Par to nevajadzētu uztraukties, bet gan priecāties, uzsver speciālisti. Bērni kā sūklis uzsūc visu, ko dzird no apkārtējiem, sevišķi no ģimenes locekļiem, tāpēc vecākiem vajadzētu būt īpaši uzmanīgiem, runājot bērna klātbūtnē. Vecākiem būtu jāpiedomā arī pie savas valodas un tā, cik literāri pareizi viņi paši runā.

֎   Domā, ko runā. Nenosodi un radi drošības sajūtu

Bērna iztēle ir neierobežota. Situācijās, kad viņš sāk runāt lietas, ka vecākiem šķiet muļķīgas, nevajadzētu teikt: "Kādas muļķības tu runā?" Valodas eksperts skaidro, ka bērni ir ļoti jūtīgi un to var uztvert saasināti, domājot, ka viņi ir muļķi un kaut ko nesaprot. Tā bērns var sākt kautrēties izteikties, noslēgties un vairs tik aktīvi ar bērniem nesarunāties. "Bērni ļoti bieži stāsta savus sapņus. Tie ne vienmēr mums, pieaugušajiem, var būt saprotami, taču ir jāmācās tos pieņemt. Sapnis ar bērnu ir jāpārrunā, īpaši tad, ja tas ir bijis kāds baiss un slikts sapnītis. Tas palīdzēs mazajam vecākiem uzticēties un nenoslēgties sevī".

Valodas eksperti atgādina, ka valodas apguvē liela nozīme ir bērna uzticībai. Mazajam ir jābūt drošam, ka kļūdu gadījumā viņš netiks nosodīts. Šī iemesla dēļ vecākiem nekad nevajadzētu smieties vai nosodīt bērna izrunu.

֎   Rotaļas – lielisks veids, kā attīstīt bērna valodu

Valodas eksperti min, ka spēles attīsta  uztveri, domāšanu, komunikatīvās prasmes, kā arī prasmi piekāpties un rēķināties ar citiem. Spēlei ir liela nozīme bērna attīstībā un izaugsmē. Jo vairāk bērnam spēlē ir jāpadomā, jo vairāk tiek attīstīta viņa domāšana un radošums. Intelekta, radošuma un valodas apguve iet roku rokā.

 

Papildus ieteicam izlasīt rakstu “Kā bagātināt bērna valodu?  interneta timekļa vietnē 

 

 

 

Informācija no Slimību profilakses un kontroles centra par koronavīrusa infekciju

                         Ievērojot, ka izglītības iestādes varētu apmeklēt bērni, kuri ieradušies vai ieradīsies no par COVID-19 infekcijas skartajām teritorijām, un ņemot vērā paaugstinātu infekcijas izplatīšanās risku bērnu kolektīvos, veselības nozares profesionāļi   REKOMENDĒ, ja bērns pēdējo 14 dienu laikā ir bijis ceļojumā Ķīnā, Dienvidkorejā, Itālijas Lombardijas un Veneto reģionos vai Irāna:

·         vecākiem:

·         ja minētajā laika periodā akūtas augšējo elpceļu infekcijas slimības simptomi (paaugstināta ķermeņa temperatūra, klepus, rīkles iekaisums, apgrūtināta elpošana):

   

Lūdzam sekot aktuālai informācijai un ieteikumiem iedzīvotājiem saistībā ar jaunā koronavīrusa COVID-19 infekcijas uzliesmojumu SPKC tīmekļvietnes sadaļā “Aktualitātes” (www.spkc.gov.lv).

Informatīvi izglītojoša nodarbība vecākiem

Nodibinājums “Liepājas reģionālās slimnīcas atbalsta fonds” sadarbībā ar Liepājas pilsētas pašvaldību  aicina pirmskolas vecuma bērnu vecākus uz informatīvi izglītojošu nodarbību

"Bērnu uztura paradumi un mutes dobuma veselība"

2020. gada 11. Februārī, plkst.17.15  PII “STĀRĶIS” zālē.

Vecākiem ir svarīga loma, lai palīdzētu saviem bērniem rūpēties par zobiem un iemācītu pareizu mutes dobuma higiēnu sākot no pirmajiem dzīves gadiem. Nodarbību laikā uzsvars tiks likts uz šādām tēmām:

·       Pareiza zobu kopšana.

·       Kādi ir veselīga uztura pamatprincipi, kas jāievēro ikdienā.

·       Kādi produkti kaitē zobiņiem un kas ir veselīgas uzkodas.

·       Kā sagatavoties vizītei pie zobu ārsta.

Nodarbību lektores un vadītājas: higiēniste Agnese Naļivaiko, Elīna Morozova.

Pēc nodarbības vecāki saņems informatīvus materiālus par pareizu mutes dobuma un zobu kopšanu. Kā arī nelielu dāvaniņu – smilšu pulksteni, kas atgādinās mazajiem, ka zobiņi jākopj katru dienu un pietiekami ilgu laiku.

Gaišus svētkus!

Atbalsts bērniem

Kas liecina par to, ka bērnam nepieciešams konsultēties ar kādu no speciālistiem - logopēdu, psihologu, neirologu, ģimenes ārstu, speciālo pedagogu?

Trīs gadu vecumā:

- bērns nespēj veidot teikumu no diviem līdz trim vārdiem;

- bērna vārdu krājums papildinās nepietiekami;

- bērns neattiecina uz sevi "es";

- bērns nevar nosaukt savas ķermeņa daļas;

- bērns runā neskaidri vai runas aktivitāte ir pazemināta;

- bērnam novēro pastiprinātu siekalošanos;

- bērns nesaprot vienkāršas norādījumus;

- bērns neizrāda interesi par lomu spēlēm un citiem bērniem;

- bērnam ir grūtības darboties ar sīkiem priekšmetiem (mozaīkas, konstruktori);

- bērns ir trauksmains, bieži mostas naktīs un raud.

Piecu gadu vecumā:

- bērnam nav attīstīta saistītā runa;

- bērns neveido dialogu;

- bērns nerunā gramatiski pareizi;

- bērns nevar pastāstīt par dienā notikušo un piedzīvoto;

- bērnam ir nepietiekams vārdu krājums;

- bērns runā neskaidri, neizrunā vienu vai vairākas skaņas;

- bērns nesaprot norādījumus un instrukcijas;

- bērns nespēj koncentrēties kādas darbības veikšanai ilgāk par piecām minūtēm;

- bērns nespēj vispārināt un grupēt priekšmetus pēc pazīmēm;

- bērns neizprot cēloņsakarības;

- bērns izvairās no saskarsmes ar citiem bērniem un pieaugušajiem;

- bērns izvairās no daudzām aktivitātēm un rotaļdarbības;

- bērns nespēj paust dažādas emocijas vai tās ir konkrētajai situācijai neatbilstošas;

- bērns ir izteikti agresīvs vai izturas neatbilstoši situācijām;

- bērns nav apguvis tualetes lietošanas iemaņas, neprot apģērbties, nomazgāt rokas.


Dažādu attīstības traucējumu gadījumos vispirms īpaši svarīgi ir izprast bērna grūtības un noteikt bērnam nepieciešamos atbalstu un palīdzības iespējas.

Liepājā atzinumu par bērna vecumam un spējām piemērotāko izglītības programmu sniedz pašvaldības pedagoģiskā komisija (https://www.liepaja.lv/pedagogiski-mediciniska-komisija/ ), kuras sastāvā darbojas logopēds, speciālais pedagogs, psihologs un citi speciālisti. Pedagoģiski medicīniskās komisijas atzinums ir pamats, lai bērnu uzņemtu rindā atbilstošā pirmsskolas izglītības iestādē, un viņš varētu sākt apgūt kādu no licencētajām speciālām pirmsskolas izglītības programmām.

Vēlamies pamudināt vecākus būt uzmanīgiem un atsaucīgiem, un savlaicīgi vērsties pedagoģiski medicīniskajā komisijā, lai bērnu attīstības grūtību gadījumos varētu nodrošināt savlaicīgu palīdzību jau pirmsskolas posmā.

 

(Pēc www.calis.lv materiāliem)

Mūsu dāvanas Latvijai

 

 

“Mārītes Foto kompānijas”

fotosesija

 31. oktobrī 1.,2.,3..,10.,11.,6.grupas

 01. novembrī 12.,4.,5.,9.,8.,7. grupas

 Sākums plkst. 9.10

 

‹‹ Jaunāki raksti                Vecāki raksti ››

Dizains: SIA "Dizainers", Izstrādātājs: Lauris Neimanis © LIP 2009